Pro REGISTRACI klikněte na tlačítko registrovat v pravém horním rohu nebo v košíku v sekci "Informace o vás" zaškrtněte dole pole CHCI SE REGISTROVAT.

Co je to vedená meditace?

Meditací existuje více forem a podob a je jen na vás vybrat si, která bude vyhovovat právě vám. Při meditacích jde o zklidnění, pozorování dechu a zpřítomnění se -být právě v tom okamžiku, ve kterém jste, nemyslet na to, co bylo včera ani na to, co bude zítra nebo za rok. Pozor, myšlenek se určitě hned nezbavíte, snažte se je pouze pozorovat, nehodnotit a přijmout. Pokud vám mysl uteče k nějakému problému a vy ho v hlavě začnete řešit a soustředit se na něj. Stačí si to uvědomit a "vrátit se zpět" ke koncentraci na dech a přítomný okamžik. Nezlobte se na sebe a vytrvejte. 

IMG_8324

Se všemi těmito body vám pomůže právě vedená meditace, která je, jak jsem zmínila v článku ÚVOD DO MEDITACE, pro většinu začátečníků nejlepší volbou. Její výhodou je to, jak napovídá název, že vás někdo vede, nemusíte tedy přemýšlet nad tím, co máte dělat, jak dýchat a co si představovat. Vedená meditace vás pomocí mluveného slova a relaxační meditační hudby vnese do meditativního stavu. 

Na začátek je ale vhodné vyhradit si čas pro sebe tak, aby vás nikdo nerušil, vedené meditace si můžete pouštět nahlas nebo do sluchátek.

Průběh vedené meditace

Vedená meditace většinou začíná představením člověka, který danou meditaci nahrál (říkejme mu průvodce), představením záměru meditace neboli by se dalo říct, zaměření či cílu. Průvodce vás vyzve k tomu, abyste se pohodlně posadili nebo položili, zklidnili dech a zaměřili se na jeho hlas. Vy tedy posloucháte a necháte se jeho hlasem unášet.

Někdy vás průvodce může vyzvat k určitému stylu dýchání, ale nebojte se, vždy by vám měl popsat, zda-li máte dýchat nosem nebo pusou, zhluboka, mělce nebo plným jógovým dechem nebo jestli se "nadechovat do určitého místa". To znamená nadechovat se vědomě do určitého místa na těle nebo si alespoň vizualizovat to, že vedete dech právě tam. Pokud vám daný typ dechu nepůjde a nebo vám to nebude příjemné, dýchejte naprosto přirozeně.

Může vás vyzvat k tomu, abyste si představili různé scenérie nebo situace a vy si je vizualizujete. Během vedených meditací si člověk často uvědomí věci, které jindy nevidí nebo nechce vidět, protože to, co se mu zobrazí jde přímo z jeho nitra a srdce, ne z hlavy a ega.

Vizualizace se tedy skvěle hodí pro manifestaci (neboli zhmotnění) toho, co v životě chceme. Také se dá použít pro léčení našeho nitra, srdce a odstraňování bloků, které nám brání žít život, po jakém toužíme.

V některých vedených meditacích se používají také mantry. S mantrami se můžete setkat ve více směrech. V józe je mantra opakovaně vyslovovaná slabika, slovo či celá věta, která působí na uklidnění a soustředění mysli. V náboženství (ať už je to buddhismus, křesťanství nebo jakékoliv jiné náboženství) je to modlitba či určitá formule, u které se věří, že má magické účinky.

Mantry můžete opakovat nahlas či v duchu, jak je vám to příjemné. Už se mi i stalo, že průvodce řekl, že se má mantra opakovat nahlas, ale když ji dořekl, neudělal dostatečnou pauzu a já mantru nestihla zopakovat celou, což mě zbytečně rozhodilo. Proto vyzkoušejte a klidně opakujte pouze v duchu.

Těmto mantrám je potřeba věřit, neopakujte je pouze proto, že to k tomu patří, ale snažte se je nacítit a věřit jim ze svého srdce, budou tak mít mnohem větší účinek.

Při meditacích se často uvolní spousta zadržovaných emocí, o kterých ani třeba nevíme. Proto pokud se budete cítit emotivně nebo budete plakat, je to v pořádku, nebojte se toho a uvolněte těmto emocím průchod. Je dobré si také uvědomit, kdy tyto emoce vypluly napovrch, při jaké vizualizaci nebo myšlence. Napoví vám to totiž hodně o tom, kde máte například něco nevyřešeného nebo potlačeného.

Vedená meditace končí tím, že vás průvodce vyzve k tomu, abyste se jemně začali vracet do přítomného okamžiku, uvědomili si svůj dech, své tělo, lehce ho rozpohybovali, od prstů na nohách a rukách, protáhli se a až se cítíte dobře a vědomě otevřeli oči.

Jak si vybrat vedenou meditaci

Zjistila jsem, že při výběru vedené meditace je dobré zaměřit se na několik bodů.

 • Člověk a jeho hlas
 • Délka vedené meditace
 • Meditace se záměrem nebo bez záměru
 • Téma meditace

 

Člověk a jeho hlas

Toto je podle mě nejdůležitější aspekt. Protože vy tomuto člověku potřebujete věřit, je dobré si pustit nějaká videa, kde ho vidíte a slyšíte. A zodpovědět si následující otázky:

 • Důvěřujete danému člověku?
 • Souhlasíte s jeho názory a postoji?
 • Jak na vás působí?
 • Je vám jeho hlas příjemný?
 • Nemá například nějaký dialekt nebo vadu řeči, která by vás rušila?

Zní to možná zvláštně, ale tyto aspekty jsou důležité, protože s tímto člověkem byste měli souznít a pokud vám například vadí, jak daný člověk vyslovuje R, tak vás to bude rušit i během celé meditace a bude vám to znesnadňovat uvolnění.

Délka vedené meditace

Vedené meditace mohou mít různou délku. Většinou se pohybují od 15 do 45 minut.

Mně osobně vyhovují spíše meditace v délce 15 - 25 minut. Není to proto, že bych si nevyhradila tolik času, ale proto, že prostě při delší vedené meditaci usínám.. :D Zjistila jsem, že mi více vyhovuje si k vedené meditaci lehnout, podložit hlavu polštářkem a zakrýt dekou. Když ležím nebolí mě tolik záda, mohu se tedy více uvolnit a nesoustředím se na bolest zad. Je to ale čistě na vás, vyzkoušejte si meditace v sedě nebo v leže, popřípadě i sed s opřením zad o stěnu do rovna, stejně tak i nějaké kratší či delší meditace, možná zjistíte, že někdy vám vyhovuje jedno a někdy něco jiného, to je naprosto v pořádku,  

Meditace se záměrem nebo bez záměru

Meditace jsou často namluvené a vedou vás s nějakým záměrem, může to být pouze pro načerpaní energie nebo také zaměřené na rozhodování, hojnost, uzdravení vztahů a spousta dalšího. 

Téma meditace

Jak jsem zmínila výše, měli byste souhlasit s názory a postoji průvodce, nebo alespoň nebýt vyloženě proti nim. Tyto postoje se mohou týkat například náboženství, jste-li tedy zarytý ateista, asi se nebudete cítit dobře při meditaci k Bohu nebo Ježíši Kristovi, protože s ní nebudete v souladu. 

k čemu vám vedené meditace pomohou

 • zklidníte se a načerpáte díky nim energii
 • dají vám úžasný prožitek a poznáte sami sebe, co vás trápí a ovlivňuje, ale také co vám přináší radost a co si přejete
 • díky tomu si ujasníte váš záměr - co od života očekáváte a díky jasnému záměru a ukotvení v srdci si to budete také moci začít zhmotňovat a tvořit vaši realitu
 • zvýšíte si mentální kapacitu, budete se lépe koncentrovat a lépe se uvolníte
 • zlepší se vám vizualizační schopnosti
 • budete mít kvalitnější vztahy
 • zlepší se vám zdraví

 

ukázky vedených meditací

Vedených meditací najdete na internetu mnoho, jak v češtině, tak například v angličtině či jiných jazycích.

Některé jsou volně přístupné na YouTube a Spotify nebo zdarma ke stažení na webových stránkách autora jako taková ochutnávka jeho práce. A já bych Vám tu ráda několik z nich představila. Věřím, že si vyberete. A pokud ne, alespoň víte, na co se při výběru zaměřovat, koukněte na YouTube, Spotify nebo prohledejte internet a věřím, že najdete něco, co sedne přímo vám.

CHRIS SERAPHIE

chris

V první řadě bych vám ráda doporučila moji blízkou kamarádku Chris Seraphie, která nahrála sérii 10 vedených meditací, které jsou přístupné ve Facebook skupině Kvantování (CZ & SK). Meditace jsou cca 20 min dlouhé a jsou ZDARMA.

Najdete zde video meditace na tato témata:

 1. Transformace strachu
 2. Práce s emocionální bolestí a vnitřním dítětem
 3. Lítost vs. soucit a empatie
 4. Viny a výčitky jako učitelé komunikace
 5. Vztek nám ukazuje skrytou vášeň
 6. Odvaha a sebevědomí k tvořivé akci
 7. Sebeláska jako zrcadlo vybalancovaných vztahů
 8. Intuice jako zdroj vyšších sil
 9. Kosmické vědomí a napojení na vesmír
 10. Dynamická vděčnost

 

Navíc pokud byste se rozhodli zúčastnit se některé akce, které pořádá pod značkou FRACTAL PEOPLE, dostanete ZDARMA vedenou meditaci nahranou na míru přesně pro vás! Stačí se hlásit s kódem RestartujSe

 

MARTINA MRÁČKOVÁ

Martina Mráčková

Martininy vedené meditace jsou jedny z nejsilnějších, které jsem kdy zažila. Ať jsem nikdy nebyla nakloněna žádné formě náboženství, vždycky jsem věděla, že kolem nás něco existuje a v "něco věřila".

Když jsem si objednávala Martininu knihu "Svatý grál je v každém z nás" asi jsem ani netušila, jak moc mě ovlivní ve v uvědomění si Boha jako stvořitele...

Upozorňuji, že tyto meditace nemusí být pro každého.. Ale doporučuji vyzkoušet. Tyto meditace jsou dlouhé cca 15 minut a jsou ZDARMA.

„POSVÁTNÉ SRDCE – Hluboká léčivá meditace s Ježíšem Kristem“

POŽEHNÁNÍ – hluboká meditace se setkáním s Bohem

OTEVÍRÁNÍ SRDCE - S panenkou Marií (moje osobně oblíbená)

 

 

JIŘÍ MAJKUS

Majkus

Jiří Majkus se na vedené meditace specializuje na své stránce vedenemeditace.cz nabízí 2 možnosti:

 • sadu 3 vedených meditací s bonusem
 • 40 denní transformační program s 19 meditacemi a 3 bonusy

ZDE si můžete stáhnout meditaci na "Odstranění bloků z minulých vztahů". Tato meditace má 20:48 min.

 

TOMÁŠ MULTANA

tomas multana

Tomáš Multana se zabývá sílou zvuku a frekvencemi (o frekvencích si řekneme více v jednom z následujících článků) a tak i tedy jeho vedené meditace zaměřené na čakry jsou doplněné hudbou v jednotlivých frekvencích, které působí blahodárně.

Tyto meditace, které si můžete stáhnout ZDE, nejsou zdarma, ale můžete si alespoň poslechnout 5 minutové ochutnávky - cca uprostřed stránky.

 Screenshot_3

Tyto meditace jsou velmi krásné, ale mně osobně tolik nevyhovují, protože jsou na mě příliš dlouhé - 45 min. Ale věřím, že spoustě z vás vyhovovat budou.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.